Din Maskin levererar till Volvo
Volvo Cars har investerat i en maskin från oss.
Prima OPTIMO är en förstklassig 3D lasermaskin för skärning och svetsning av större arbetsstycken med utmärkt kvalitet och noggrannhet. OPTIMO är Prima Power's största 3D lasermaskin, som huvudsakligen används inom karosstillverkning (personbilar, lastbilar, etc.) och inom rymd-/ flygindustri.
PRIMA POWER har sedan 1979, det året som den första 3D lasermaskinen levererades, konstant utvecklat och förbättrat sina produkter, alltid med högsta kvalitet och prestanda som ledstjärna. Den senaste versionen av den största och mest noggranna maskinen i sitt slag, OPTIMO, är ytterligare ett steg i den riktningen.
Stor arbetsvolym (mer än 11m³) med bästa åtkomlighet, flygande optik, sammansatt portalstruktur, hög noggrannhet och enkel programmering gör OPTIMO till den ideala maskinen för snabb och precis bearbetning av större 3D detaljer. Det direktdrivna huvudet utan axlar och växlar garanterar hög dynamik och noggrannhet utan vändglapp och slitage.
Systemet för byte av verktyg gör det enkelt att snabbt byta mellan olika processer för att på så sätt ytterligare bredda applikationsområdet för denna mycket flexibla maskin. Med det rätta verktyget skär eller svetsar OPTIMO med precision olika material och tjocklekar.
HISTORISK ÅTERBLICK, 3D LASERBEARBETNING I SVERIGE
VOLVO Cars är en av PRIMA POWER’s första svenska kunder för 3D Laser. 1986 installerade (då PRIMA Industrie) maskin nr. 1 i Olofström. Den maskinen tillhör första generationens OPTIMO.
Maskin nr. 2 (också den OPTIMO) installerades 1996. VOLVO Cars och PRIMA POWER’s samarbete sträcker sig med detta över 26 år. Erfarenheter gällande beredning, programmering, produktion, underhåll & support har under dessa år byggts upp inom VOLVO Cars organisation.
PRIMA POWER har för närvarande levererat och installerat 26 stycken 3D lasermaskiner i Sverige. Den nya OPTIMO maskinen till Volvo Cars är 4:e generationen och lanserades 2009.