23948sdkhjf
Innehållet nedan modereras inte i förväg och omfattas därmed inte av webbplatsens utgivningsbevis.
Dela sida
Sponsrat innehåll

Isen har lagt sig och nu är det dags för…

En ny spännande säsong med HV71!

Förra året bytte Axelent spelplan. Från högoktanigt doftande speedwaybana till ishockeyrinken och ”hemmalaget” HV71 och SHL (Swedish Hockey League). Nytt för i år är att vi också sponsrar Europas nya premiumklubbtävling CHL (Champions Hockey League).

Stefan Axelsson, Exportchef & CRM, Axelent
”Våra sponsorsatsningar har alltid varit långsiktiga. Vi går nu in andra året med HV71 och har då valt att växla upp och då också vara HV:s huvudsponsor i CHL.”

Guld i kikaren
”CHL är första året och vi tror att det kan bli en riktigt spännande turnering om man ger det ett par tre år. Det är nytt och får mycket fokus i media. I SHL är målet inställt på att vi ska gå hela vägen mot ett guld.”

Strategiskt sponsorskap
”På Axelent ser vi inte ett sponsorskap som en isolerad företeelse som bygger på någon enskild individs intresse inom företaget. Vi tänker strategiskt och väljer samarbeten med lag, personer, idrotter som vi känner kan förstärka vårt eget varumärkes budskap. För oss är sponsorskapet så mycket mer än ett antal fribiljetter. Det utgör en viktig del av vår profilering, såväl internt som externt. Vi tycker att HV71:s nya organisation och Axelent har mycket samsyn och tror på ett bra samarbete de närmsta åren.”

Målvakterna i HV71, Gustav Wesslau och Erik Ersberg, har i år fått en ny design på sina målvaktsmasker. Det är DAVEART Airbrush Studio som gjort designen i samarbete med Art Director Tony Hult.

INFO CHAMPIONS HOCKEY LEAGUE
Detta är Europas nya premiumklubbtävling som startade i augusti 2014 och kommer att kröna en Europamästare bland klubblag i februari 2015. Förutom de regerande nationella mästarna och serievinnarna från var och en av de sex ursprungliga ligorna, kommer 26 grundande klubbar som representerar starka klubbvarumärken och som varit framgångsrika i sina respektive länder att deltaga. Dessa 26 har tidigare spelat i föregångaren European Trophy. Under den kommande säsongen, 2014/2015 kommer en vinnare att koras som får lyfta den nya trofén efter uppemot 150 tävlingsmatcher i den nya turneringen Champions Hockey League, förkortat CHL.

Axelent Group
Kävsjövägen 17
335 04 Hillerstorp
Gnosjö kommun
Sverige
VAT nummer: SE5562315191

Kontaktperson

Tipsa en kollega

0.046