Hur Hexagon genomförde ATS Shipbuilding's digitala omvandling?
ATS Shipbuilding, ett italienskt skeppsbyggnadsföretag som specialiserar sig på rördesign för marin- och yachtfartyg, stod inför utmaningar när de skulle etablera integrerade arbetsprocesser. På grund av den ökade konkurrensen och komplexiteten på skeppsbyggnadsmarknaden sökte ATS efter en mjukvarulösning som skulle göra det möjligt för dem att etablera ett integrerat arbetssätt mellan olika avdelningar, vilket skulle möjliggöra intelligent skapande av leveranser genom teknik till design och som stöd för tillverkning och installation.
Att övervinna utmaningar
Den italienska båtindustrin har historiskt sett haft svårt att skapa integrerade arbetsprocesser. Separata företag eller oberoende team sköter vanligtvis design-, konstruktions- och installationsprocesserna. Det leder till en stuprörsmiljö där dokumentationen finns i olika filformat i olika system, vilket ofta leder till att information går förlorad vid överlämningar mellan avdelningar eller team. Detta arbete skapar ineffektivitet, eftersom det ofta saknas viktig information som behövs för tillverkning och installation.
Tidigare använde ATS en helt manuell process som krävde att konstruktion och tillverkning använde separata system. Dokument levererades till tillverkarna med hjälp av mekaniska ritningar på papper, ibland elektroniskt, men i olika filformat. Eftersom information aldrig utbyttes eller integrerades var det svårt att utföra revisioner och designkontroller. Det ledde till att information gick förlorad under utbytet av dokument.
Uppnå resultat med Hexagons lösningar
För att lösa utmaningarna med det stuprörsliknande arbetssättet beslutade ATS att skapa ett eget tekniskt kontor. Kontoret fokuserade på att integrera ingenjörs- och konstruktionsavdelningarna, inledningsvis med fokus på rörkonstruktion och installation.
För detta behövde ATS en modern CAD-lösning som:
enkelt kan integreras med befintlig intern programvara
Möjliggör användning av laserskanningsteknik för att ansluta punktmoln och befintliga 3D-modeller
Den är användarvänlig och snabb att implementera
Efter noggrant övervägande valde ATS Hexagons CADWorx Plant Professional och BricsCAD. Detta gjorde det möjligt för dem att visa och dela 3D-modeller mellan konstruktionsavdelningen och tillverkarna utan att förlora information eller metadata. Lösningen hjälpte alla inblandade parter att arbeta mer sammanhållet, undvika omarbetningar och gjorde det möjligt för ATS att skapa konstruktioner som innehöll all nödvändig information som behövdes för tillverkning och installation.
I kombination med CADWorx Plant Professional använde ATS Cloudworx för BricsCAD för att verifiera alla ändringar och mätningar av konstruktionerna med hjälp av punktmolnsdata. Möjligheten att skanna de komplexa fartygsstrukturerna för att få en status som byggd och jämföra den med 3D-designmodellen hjälpte ATS att åtgärda eventuella geometriska problem eller problem med dragningen innan den slutliga tillverkningen och installationen av rörledningarna. Det sparade tid och resurser. De använde också punktmolnsdata för att kontrollera CADWorx-modeller och ritningar från andra inblandade tredje parter för att säkerställa effektiviteten.
Företaget valde Hexagons lösningar framför konkurrenterna på grund av följande egenskaper:
anpassning och prisvärd prissättningsmodell
Högkvalitativ lokal teknisk support
DWG-filformat möjliggör enkel delning av designfiler
Driva fram ett bättre sätt att arbeta
Övergången till det här nya arbetssättet har varit ett viktigt steg för ATS för att öka sin kapacitet, införa 3D-design och förbättra sättet som design skapas på. Genom att samarbeta med Hexagon har de hittat den bästa lösningen för alla nödvändiga funktioner och djupgående kunskap från samma leverantör. Genom att återanvända konstruktioner från tidigare projekt sparar man mycket tid genom att slippa börja om helt från början, vilket leder till en växande samling integrerade projekt där all väsentlig information finns tillgänglig för varje process.
"CADWorx Plant Professional tillsammans med Cloudworx gör det möjligt för oss att arbeta med punktmolnsdata enklare än någonsin tidigare - det går snabbt att jämföra statusen som byggd med konstruktionerna och det hjälper oss att undvika omarbete under installation och tillverkning”, säger Cuono Esposito, Chief Technical, Innovation & Methods Officer på ATS.
Du kan läsa hela fallstudien här för att lära dig mer om vad ATS uppnådde med Hexagons lösningar.