Tillverkaren av precisionskomponenter går över till Höganäs hållbara svampjärnpulver
Taiwanesiska företaget väljer Höganäs "near zero-svampjärnspulver".

Höganäs ingår partnerskap med Porite Taiwain som väljer mer hållbart framöver. Från vänster: Leon Huel-Long Lee, Excecutive Officier of Sales, Marketing, R&D and L. Chu, Chief Executive Officer på Porite tillsammans med Andreas Jähnke, Division President Powder Metallurgy Technologies och Dean Howard, President NOAM/Market & Sales PMT på Höganäs Foto: Höganäs AB
Höganäs Ab har ingått ett partnerskap med Porite Taiwain, tillverkare av precisionskomponenter. Höganäs ska leverera sitt nya "near zero-svampjärnspulver" som gradvis kommer att ersätta det svampjärnspulver som Porite köper från Höganäs i dagsläget, det skriver bolaget i ett pressmeddelande.
– Vi är glada över att samarbeta med Porite i detta banbrytande initiativ. Vårt near zero-svampjärnspulver är ett betydande steg mot en mer hållbar tillverkning, och vi är stolta över att stödja Porite i deras engagemang för att minska koldioxidutsläppen, kommenterar Andreas Jähnke, divisionschef för Powder Metallurgy Technologies på Höganäs.