23948sdkhjf

Ett steg närmare miljardavtal

Ett miljardavtal med en asiatisk fordonstillverkare är nära. Det sa Nevs vd Mattias Bergman till lokala medier under gårdagen.
– Det handlar om att vi ska göra utvecklingsprojekt som börjar med en förstudie och sedan blir det utvecklingsprojekt på hela bilar. Att kunna bygga bilar på Phoenixplattformen. Vi avser att starta den här förstudien under april, sa Mattias Bergman till P4 Väst efter gårdagens ackordsbeslut i tingsrätten.

Enligt vd:n är inte avtalet helt klart än, det återstår de sista detaljerna. Om ett avtal kan nås kommer Nevs även kunna få ett statligt lån från en bank i Kina. Förhoppningen är att avtalet ska vara klart under april.

Nevs planerar att kunna gå ur rekonstruktionen i mitten av april. Mattias Bergman sa till P4 Väst att det är en förutsättning för att kunna slutföra affären.
Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Tipsa en kollega

0.078