Norrköpings Verkstadstekniska investerar
MaskinFransson har levererat en MURATEC MT200G T2 till Norrköpings Verkstadstekniska (NVT).
Företaget utför uppdragstillverkning i små och medelstora serier för verkstadsindustrin genom skärande bearbetning i fleroperationssvarvar och fleroperationsmaskiner. De utför även montering av färdiga system.
Mattias Pettersson berättar i ett pressmeddelande om investeringen i sin nya Muratec MT200G T2:
– När vi på NVT skulle modernisera vår maskinpark med en robot så tittade vi på många alternativ men valet utav leverantör föll på MaskinFransson. Dels så hade de en jättebra lösning i Muratec-maskinen med en integrerad robot för att inte förstöra en massa yta framför maskinen, men framför allt så är det deras goda kunskaper vad vi som kund behöver; snabb service och god kunskap om maskinen.
– Nu när maskinen har kommit igång och producerat ett tag så ser vi vilken enormt stabil och snabb maskin det är. Vi är enormt nöjda med maskinen och väldigt tacksamma för hur smidig installationen och utbildningen på maskinen har varit, avslutar Mattias Pettersson.