23948sdkhjf

Fortfarande oklart om BAE-jobb

Det kommer att ta veckor att analysera läget efter BAE Systems Hägglunds missade stororder. ”Vi får inte kasta ut babyn med badvattnet”, kommenterar vd:n i lokala medier.
Det var på valborgsmässoafton som bolaget fick beskedet att danska försvaret i en upphandling för stridsfordon, valt att gå vidare med schweiziska Piranha 5 – istället för CV90.

I ett första skede skulle affären vara värd drygt fem miljarder kronor och gälla minst 206 fordon av typen CV90.

– Man tappar inte en affär på fyra-fem miljarder kronor utan att behöva ta till åtgärder, sade Tommy Gustafsson Rask då i en första kommentar till allehanda.se.

På torsdagen fick vd:n återigen frågan om vad den missade drömordern kan innebära för företaget.

Tommy Gustafsson Rask betonar vikten av att inte ta till förhastade åtgärder.

– Vi håller på att analysera läget och vidta vissa åtgärder internt. Nu gäller det framför allt att inte agera för snabbt. Vi får inte kasta ut babyn med badvattnet, säger han till allehanda.se.
Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Tipsa en kollega

0.08