Good Solutions ber om ursäkt till Axxos
Tidigare i veckan släppte Good Solutions ett pressmeddelande där företagets system RS-production jämförs med konkurrenten Axxos. Otillbörlig marknadsföring menade Axxos och kopplade in advokater. Men nu ber Good Solutions om ursäkt.
Det var i måndags som Good Solutions släppte ett pressmeddelande med rubriken ”Tre industrier ersätter Axxos med RS Production”. I materialet beskriver sedan Good Solutions hur flera företag utvärderat de konkurrerande systemen och valt bort Axxos, till fördel för deras eget.
"Direkta felaktigheter"
Detta har nu fått Axxos att reagera, som menar att informationen är felaktig. Metal Supply har varit i kontakt med företagets vd Claes Gunnarsson.
– Enligt vår bedömning är det mycket vilseledande och får anses såsom otillbörlig marknadsföring enligt Marknadsföringslagen. Den vilseledande informationen innehåller direkta felaktigheter om vårt systems funktionalitet och nämnda affärer, säger han.
Claes Gunnarsson säger att intresset för Axxos OEE är växande inom svensk industri.
– Under perioden har Axxos slutit avtal med över 60 nya kunder för produktionsuppföljningssystemet Axxos OEE och räknar i dag in över 250 kunder i 20 olika länder. Att vi växer och fortsätter att ta marknadsandelar ser vi som ett kvitto på att Axxos levererar det kunderna vill ha. Vi är i dag Skandinaviens klart största leverantör av OEE-system.
Axxos har nu kopplat in en advokat som utfärdat ett varningsbrev till konkurrenten. Axxos överväger även att inge en stämningsansökan till Marknadsdomstolen, om Good Solutions inte går ut med skriftlig dementi/ursäkt.
Ber om ursäkt
När Metal Supply når Good Solutions vd, Mikael Persson, är han ångerfull och menar att meddelandet var tänkt att nå en mindre krets.
– Meddelandet var avsett internt och för partners. Av mänsklig faktor och eventuellt bristande processer så gick det ut till en större krets. Och det ber vi om ursäkt för – så ska man inte agera, säger han.
– Konkurrens är otroligt bra. Vi driver varandra framåt. Men vi ska inte använda varandras varumärken i vår egen marknadsföring. Att använda konkurrenters namn i marknadsföring ryms inte i Good Solutions goda affärskultur och därför ber vi vår konkurrent om ursäkt för kommunikationen. Vi kommer även gå igenom och säkerställa våra interna processer för att det inte ska ske igen.
Enligt Mikael Persson togs meddelandet omedelbart bort från alla digitala forum så snart företaget insåg misstaget.
– Det skedde inom fyra timmar, säger han och bekräftar också att företaget kommer att gå med på Axxos krav om en skriftlig ursäkt:
– Vi kommer att lägga ut en ursäkt på vår webbsida. Med detta vill be vår konkurrent om ursäkt och ser fram mot justa och framåtskridande affärer.