23948sdkhjf

Nya ägare till UniCarriers

Mitsubishi Heavy Industries blir nya huvudägare i trucktillverkaren.
Den nya ägarstrukturen innebär att Mitsubishi Heavy Industries (MHI) äger 65 procent av bolaget. Resterande 35 procent kommer att kontrolleras av Mitsubishi Nichiyu Forklift (MN).

”UniCarriers, MHI och MN kommer gemensamt att arbeta för att uppnå en global ledningsposition och vi är tacksamma för ert fortsatta stöd”, skriver bolagen i ett pressmeddelande.

Enligt pressmeddelandet kommer fokus nu ligga på att etablera en förberedande kommitté som ska formulera en managementpolicy och strategi för att få gruppen att ”växa till en spelare i världsklass när det gäller materialhantering”.

– Det vi vet nu är att verksamheten i Sverige kommer att fortsätta som förr utan ändringar, säger André Högevoll, Vice President HR & Communications på UniCarriers Europé, till Metal Supply.

– Inom UniCarriers Europe ser vi mycket positivt på denna ändring i ägarstrukturen och är övertygat om att detta kommer ge oss möjligheter att växa och utvecklas inom Europa-verksamheten, fortsätter han.

Vad innebär ägarskiftet för era kunder?

– Ändringen i ägarstrukturen kommer inte att påverka våra kunder. Verksamheten i Sverige fortsätter oförändrat.
Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Tipsa en kollega

0.116