23948sdkhjf

Adductor tar nya marknader

Grundaren: "Danska jordbruksindustrin kommer att bli en stor marknad för MUR-Systemet"
Adductor AB har utvecklat en produkt som används för maskintidsuppföljning, det så kallade MUR-systemet (MaskinUppföljning Realtid).

Det innebär i praktiken att en elektronikenhet fästs på maskinen och registrerar automatiskt alla start och stopp. Den kan användas på olika maskiner/arbeten, allt från robotar till manuellt arbete.

Företaget satsar nu på försäljning i fler länder och som ett steg i den satsningen kommer företaget att ställa ut på hi-mässan i Herning, på Jylland, i slutet av september. Tidigare i vår skaffade företaget två representanter i Danmark.

– Mässan ligger rätt i tiden för uppstart av vårt samarbete och det är Skandinaviens största teknik- och industrimässa. Vi kommer på detta sätt att kunna presentera MUR-Systemet för den danska industrin. Vi har även bjudit in kommande representanter från andra länder till mässan, säger Adductors grundare Gert Hultqvist till Metal Supply.

Redan i dag finns några installationer i Danmark, som utgör de första referensanläggningarna för mässbesökarna. Och grundaren ser stora möjligheter för företaget på den danska marknaden.

– Vårt MUR-System används i alla typer av industrier. Den danska jordbruksindustrin kommer att bli en stor marknad för MUR-Systemet, spår Gert Hultqvist.
Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Tipsa en kollega

0.065