Blombergs Industriservice går i konkurs
"Vi har inte sett något ljus i tunneln", säger delägaren Torbjörn Blomberg.
För familjeföretaget, som har varit verksamma inom service och reparationer av produktionsmaskiner, har konjunkturens hårda press på huvudkunden Sandvik gjort att uppdragen blivit färre.
– Vi har inte sett något ljus i tunneln, säger Torbjörn Blomberg, delägare i Blombergs Industriservice, till tidningen.
För ett och ett halvt år sedan fick Blombergs inget nytt avtal med Sandvik, men räddades av ett uppdrag från ett annat bolag. Nu har även det samarbetet avslutats, vilket har lett fram till beslutet om att
— Det är väl lite allmänt dåliga tider som gjort att det inte fungerat längre och vi har inte sett något ljus i tunneln.
Nu ska konkursförvaltaren driva verksamheten vidare månaden ut och Torbjörn Blomberg hoppas att det ska dyka upp någon som vill ta över företaget.