Nya ägare till Robotakademin
Ny regi öppnar upp för nya marknader.
– RobotNorge ger oss möjligheten att satsa vidare på försäljning och projekt, säger Nicklas Hallan på Robotakademin, till Metal Supply.
Satsningen kommer främst att ske inom bågsvets, men även andra områden inom robotautomation berörs.
Robotakademin kommer att fortsätta som fristående bolag inom RobotNorge gruppen. Fokus kommer fortsatt att vara att erbjuda försäljning, service, utbildning samt optimering av robotlösningar. För befintliga kunder innebär förvärvet inga förändringar.
Det redan etablerade och mycket goda samarbetet, gällande service av utrustning, med Andon Robotics AB fortsätter som tidigare.
Nyanställer
För att säkerställa hög service och god tillgänglighet räknar Robotakademin med att anställa en eller flera applikationsingenjörer under 2016, men redan idag finns totalt ett 20-tal ingenjörer i RobotNorge gruppen att tillgå.
RobotNorge gruppen är en av de största kunderna till ABB med en årsförsäljning på ca 80 robotar. Årsomsättningen förväntas till ca 130 MSEK för gruppen totalt. I koncernen finns sedan tidigare RobotNorge A/S och RobNor AB.