Klart med nytt smältverk
Metallvärden i Sverige räknar med en produktion på 2 200 ton.
— Det verkar ha gått väldigt bra. Emissionen är garanterat i hamn, men hur mycket överteckning det blir är oklart ännu, säger Björn Grufman, vd för Metallvärden i Sverige AB, till Filipstads Tidning.
Smältverket, där aluminiumskrot återvinns och blir till aluminiumdabs, har legat i träda under en period men Björn Grafman räknar med att anläggningen ska ha full produktion inom ett några månader.
I dag har företaget tre anställda vid Lesjöfors, som bland annat klipper kopparkatoder och sorterar skrot, resten är inlånad personal från verksamheten i Falun. Metallvärden i Sverige räknar dock med att behålla nyanställda minst två personer.
Inom en månad ska smältverket i Lesjöfors startas. På sikt kommer minst två personer att nyanställas.
Det finns också planer på att investera i en induktionsugn.
— Vi kommer att utvärdera detta under året och det blir då en investering under nästa år, säger Björn Grafman till tidningen.
Det är framför allt den nordiska marknaden som försäljningen av aluminiumdabs, som kan användas som insatsvara vid stålproduktion, är inriktad på. Företaget har också ett samarbetsavtal med tyska L&M.
Om allt går planenligt kommer smältverket att producera omkring 1 500 ton under 2016 och 2 200 nästa år.