Lehnkering Logistics byter namn
Som ett led en strategisk omstrukturering får den svenska verksamheten nytt namn.
– Förändringen innebar att alla företag utanför Afrika skulle byta logga och namn, detta har tagit lite tid för alla men är nu slutfört, förklarar Claes Berlin, KAM på Imperial Logistics AB, för Metal Supply.
Imperial Logistics verksamhet har två inriktningar, transport och logistik. Transport omfattar transport av industrigods med egna fordon. Bolaget har cirka 100 tunga fordon som transporterar industrigods inom Europa. En stor del av bolagets kunder finns inom stål- och maskinindustrin. Logistik utförs för ett fåtal storkunders räkning i alla världsdelar.
I samband med omstruktureringen placerades företaget inom Supply Chain Solutions. Detta på grund av att verksamheten och omsättningen är större inom logistik.
Namnbytet genomfördes den 5 februari.