Han tar över SKGS
Ovako behåller greppet om basindustrins energisamarbete.
Därmed behåller stålkoncernen Ovako greppet om ordförandeklubban, då han efterträder Ovakos tidigare vd och koncernchef Tom Erixon, som lämnar för motsvarande roll på Alfa Laval.
Läs också: SKGS letar ny ordförande
— SKGS är en kraftfull röst för ett framtida elsystem som fortsatt säkrar tillgången på el med god kvalitet, till konkurrenskraftiga priser och med lågt klimatavtryck. Med tanke på de stora utmaningarna som svensk elförsörjning står inför är SKGS arbete viktigare än någonsin. Därför var det självklart för mig att tacka ja när jag blev tillfrågad om att leda SKGS, säger Carl-Michael Raihle.
Carl-Michael Raihle har tidigare varit divisionschef på Luvata och haft flera tunga positioner inom Outokumpu.
SKGS är ett samarbete mellan de fyra branschföreningarna Skogsindustrierna, IKEM, SveMin och Jernkontoret, och arbetar för att säkra framtidens elleveranser till basindustrin. Därmed är den parlamentariska Energikommissionens slutbetänkande centralt för SKGS:s politiska påverkansarbete.
— Jag har höga förhoppningar om att vi i SKGS kommer lyckas övertyga både regering och opposition om värdet för Sverige med trygga elleveranser till konkurrenskraftiga priser. Jag ser fram emot det arbetet, säger Carl-Michael Raihle.