23948sdkhjf

40 kan få lämna Volvo

Volvo Parts-fabriken i Flen varslar.
På grund av en minskad orderingång varslar Volvo Parts i Flen 40 medarbetare. Totalt arbetar 188 verkstadsanställda vid fabriken och att bolaget nu varslar cirka en fjärdedel av personalstyrkan beror på arbetsbrist och att stora delar av företagets bärande produkter finns på marknader som befinner sig i lågkonjunktur. Det rapporterar ekuriren.se.

– Det är ett tufft beslut att ta, det är många som drabbas. Men min roll som ledare är att säkra för framtiden och anpassa kostnaderna efter den matsäck vi har, säger Lars Färnskog som vid årsskiftet tog över som platschef på Volvo Parts i Flen efter Stefan Edlund.

Samtliga varslade är kollektivanställda och fackliga förhandlingarna inleds under dagen.

Verksamheten för Volvo Parts i Flen är framför allt inriktad mot motorer till Volvo Lastvagnar, Volvo Bussar och Volvo CE.
Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Tipsa en kollega

0.069