23948sdkhjf

ABB lanserar nytt helhetskoncept för svensk tillverkningsindustri

Fler kunder inom svensk tillverkningsindustri vill köpa integrerade produktionsmiljöer som är plug-and-play av en och samma leverantör. Anledningarna är flera - större kontroll över maskin- och personsäkerhet, ökad produktivitet och högre lönsamhet.
För att möta efterfrågan erbjuder nu ABB branschanpassade paket med produkter och system som tidigare sålts separat. Ett tydligt exempel på det är en produktionscell som visas på Tekniska Mässan, där ett system av olika automationsprodukter för tillverkningsindustrin demonstreras. Här samsas en industrirobot med servomotorer, maskin- och personsäkerhetsprodukter, trådlösa sensorer, PLC-system och frekvensomriktare.

Nytt grepp
Det nya greppet ska ge ABB nya intäktsmöjligheter inom många branscher. Flera försäljnings- och produktutvecklingsavdelningar samarbetar nu intensivt för att möta kundernas behov. Produktionscellen under mässan ger en fingervisning av vad som är under utveckling.

Integration - motor och PLC
– Vår nya robotplattform, där motorer och PLC integreras fullt ut i ett enda system är ett gott exempel. Det ökar i ett svep marknadsmöjligheterna för PLC-produkter, robotar och motorer. Vi ser också en ökad efterfrågan på lösningar av detta slag från kunder inom till exempel tillverkande industrier, säger Lena Wäppling, chef för ABB Svensk Försäljning Motorer och Drivsystem, i ett pressmeddelande.
Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Tipsa en kollega

0.063