23948sdkhjf

Nedläggning tynger AQ

Resultatet för 2010 motsvarar inte koncernens förväntningar och AQ brottas fortfarande med lönsamhetsproblem på fordonssidan.
Koncernen är verksam inom två affärssegment Komponenter som producerar transformatorer, kablage, mekanikdetaljer, stansad plåt och formsprutad termoplast samt System som utvecklar och producerar system och kompletta maskiner i nära samarbete med kunden.

AQ har vid utgången av året drygt 2 500 anställda, varav ca. 800 i Sverige, övriga finns i Bulgarien, Kina, Polen, Estland och Italien.

2010
Beställningsingången har ökat med 18% (exklusive förvärv 13%). Nettoomsättningen har ökat med 8% (exklusive förvärv 4%).

Nettoomsättning uppgår till 1 901 MSEK (1 756).

Rörelseresultatet uppgår till 97 MSEK (104) och resultat efter fin. poster 86 MSEK (101).

Enligt ett pressmeddelande från koncernen har resultatet 2010 inte motsvarat förväntningarna.

AQs resultat har belastas negativt av nedläggningen av AQ Lasertool AB och den starka Svenska kronan.

Lönsamhetsproblem
AQ Segerström & Svensson AB med i huvudsak leveranser till fordonsindustrin brottas fortfarande med lönsamhets-problem, men ett åtgärdsprogram pågår.

Ljusa utsikter
2011 ser ljusare ut, året har inletts med god fakturering och med nuvarande takt kommer årsomsättningen att uppgå till drygt 2.1 Mrd.

Resultatet förväntas med marginal överträffa föregående års.

Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Tipsa en kollega

0.069