På fredag tävlar Sveriges unga plåtslagare om SM-guldet

På fredag den 2 oktober hålls finalen i "SM för unga plåtslagare 2020" på PVF Teknikcentrum i Katrineholm. Karlstad, Stockholm, Linköping, Uppsala, Hallsberg och Halmstad är representerade med var sin plåtslagare när kampen om guldet ska avgöras.
Från början var finalen tänkt att hållas i våras, något som coronan satte stopp för. Men nu är det äntligen dags att låta Sveriges bästa unga plåtslagare göra upp om medaljerna.
Läs också: En gotlänning blev årets bästa unga plåtslagare
Från början var det 153 plåtslagerielever från 24 av landets olika gymnasieskolor. Nu är de 6 bästa kvar och de har väntat på att få visa vad de går för sedan uttagningen blev klar i februari. Tävlingsuppdraget kommer att innefatta kundkontakt, måttagning, tillverkning och montering.
Årets finalister i SM för unga plåtslagare 2020 är:
- Alexander Stüffe, Nobelgymnasiet, Karlstad
- Jenz Järvå, Stockholm Byggtekniska Gymnasium, Stockholm
- Hadi Barbari, Uppsala Yrkesgymnasium, Uppsala
- Rasmus Eriksson, Anders Ljungstedts gymnasium, Linköping
- Adam Hanlinder, Kattegattgymnasiet, Halmstad
- Oscar Riberg, Alléskolan, Hallsberg
För att corona-säkra finalen är det endast de tävlande, deras mentorer, juryn och nödvändiga funktionärer på plats i lokalerna. Men det är fritt fram för alla att följa uppgörelsen framför skärmen. Fem fasta kameror kommer att filma tävlingen från början till slut och sända live på PVF Yrke & Utbildnings Youtubekanal.
Mer information om tävlingen och länk till livestreamen går att hitta här.