23948sdkhjf

LKAB flyger ingenjörer och geologer till Kiruna

Arbetsförmedlingen och LKAB har i ett samarbete valt att söka resurser utomlands
Arbetsförmedlingen och LKAB fortsätter sitt samarbete med att söka arbetskraft till den växande gruvnäringen . Den 22 till 23 mars besöks Kiruna av ett tjugotal arbetssökande ingenjörer och geologer som är nyanlända invandrare från andra länder, enligt ett pressmeddelande.

Behöver kompetens
– LKAB har stora utmaningar framför sig kopplat till de mål företaget har. Några av dessa är nya gruvor samt att hitta kompetenser för att kunna driva utvecklingen och fortsatt tillsammans med våra kunder utveckla produkten i det vi kallar ”Performance in ironmaking”. Denna nationella matchning ser vi som en fantastisk möjlighet för att hitta de kompetenser vi söker för att göra vår utveckling möjlig, säger Mikael Pudas, personalchef på LKAB.

Aktiviteten är en del av projektet Nationell matchning. Projektets syfte är att bättre underlätta för invandrare med yrkeskunskaper (inklusive akademiker) utan tidigare erfarenhet av den svenska arbetsmarknaden att hitta arbete i linje med sin utbildning, sina yrkeskunskaper och sin erfarenhet.

Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Tipsa en kollega

0.068