LKAB:s kvartalsrapport: ”Stor osäkerhet i handelsflöden”
LKAB inleder 2025 med ett rörelseresultat för första kvartalet på 3,6 miljarder, vilket är en ökning med cirka 2,3 miljarder kronor jämfört med motsvarande period föregående år. Förklaringen till det förbättrade resultatet är en väsentligt högre leveransvolym i kombination med en stabil produktion. Leveranserna under första kvartalet förra året påverkades av urspårningarna på Malmbanan.
– Vi påverkas av en svårbedömd omvärld med stor osäkerhet i handelsflöden, säkerhetspolitiska spänningar och ett klimatfokus som tillfälligt hamnat i skuggan. Men det vi faktiskt kan påverka – vår produktion, våra kostnader och vår anläggningsstabilitet – hanterar vi bra och med kvalitet. Det är ett uthålligt arbete utan genvägar, och vi ser nu tydligt att detta ger effekt, säger Jan Moström, vd och koncernchef LKAB, i en kommentar.
Nettoomsättningen för första kvartalet 2025 uppgick till 9 622 (5 471) miljoner kronor. Ökningen jämfört med samma period föregående år förklaras främst av urspårningarna på Malmbanan i början av 2024, vilka hade omfattande påverkan av leveransvolymen. Under årets första kvartal har produktionen varit stabil och leveranserna fungerat väl, vilket bidragit till ökad omsättning och resultat.
– Det handlar om att ställa om och modernisera vår produktion. Det är avgörande för vår framtida konkurrenskraft – och för vårt bidrag till en hållbar värdekedja. Under kvartalet har vi också redovisat ökade mineralreserver- och mineraltillgångar, särskilt i Kiruna, vilket är ett styrkebesked för vår verksamhet och för ortens långsiktiga utveckling, avslutar Jan Moström.
LKAB, Mkr | Q1-2025 | Q1-2024 | Förändring |
---|---|---|---|
Nettoomsättning | 9 622 | 5 471 | 75,9% |
Rörelseresultat | 3 638 | 1 370 | 165,5% |
Rörelsemarginal | 37,8% | 25,0% | |
Resultat före skatt | 3 504 | 2 183 | 60,5% |
Nettoresultat | 2 776 | 1 743 | 59,3% |