Elektroautomatik föreläser på Chalmers
För fjärde året i rad föreläser Erik Danauskis från Elektroautomatik på Chalmers om industriella tillämpningar av bildanalys.
Artur Chodorowski, kursledare och doktor i forskargruppen biomedicinsk elektromagnetik, tycker att det är viktigt att visa för studenterna hur det ser ut i arbetslivet, utanför föreläsningssalarna.
– Jag tycker att Erik gör ett utomordentligt jobb som visar studenterna hur det ser ut i industrin. De får se vilka problem och utmaningar man jobbar med och vikten av bildbehandling/bildanalys, datorseende och automatisering i industriella uppdrag och projekt. Studenterna får möjlighet att relatera sina teoretiska kunskaper till praktisk användning, säger Artur Chodorowski.
"Vi vill gärna synas ute bland studenterna"
– Vi har många kompetenta medarbetare med lång erfarenhet på Elektroautomatik och vi vill gärna synas ute bland studenterna för att dela med oss av våra kunskaper. Framtidens industri blir allt mer automatiserad och vi hoppas kunna förmedla den samhällsnytta som automationen faktiskt medför, säger Martina Elf, marknads- kommunikatör på Elektroautomatik.
Erik Danauskis är civilingenjör i teknisk fysik och har 30 års erfarenhet inom ämnet. På Elektroautomatik har han en Technical Lead tjänst och jobbar med nya förfrågningar, förstudier och projekt avseende visionsystem.
Kursen Bildanalys ingår i tre stycken masterprogram: Medicinsk teknik, Kommunikations- system samt Systemteknik, reglerteknik och mekatronik.