23948sdkhjf

”3D är inte en leksak”

Sverige måste inse att additiv tillverkning har lämnat barndomen bakom sig. Det säger Evald Ottosson, från de additiva företagens branschförening SVEAT, som propagerar för mer utbildning inom 3D-teknik.
Nu övergår allt fler från att tala om additiv teknik som en framtidsrevolution utan något redan i dag håller på att förändra industrin i grunden. det handlar inte längre om ett sätt att skriva ut prototyper, snarare en metod som är på väg att bli en integrerad del inom stora delar av tillverkningsindustrin.

Följaktligen har Elmia dedikerat en hel dag, den 11 november, till just additiv teknik.

En av huvudrollerna kommer spelas av Patrick Carey från 3D-bjässen Stratasys, som flugits in för tipsa om hur den svenska företag ska göra för att hänga med i nästa industriella revolution.

Bakom inbjudan står den svenska forskningskoncernen Swerea, men också SVEAT, den svenska branschföreningen för företag inom additiv tillverkning. Föreningen, som bildades så sent som förra året, växer stadigt. Nu finns ett 20-talmedlemmar och kontakterna med högskolevärlden är tät.

—För SVEAT är utbildning det allra viktigaste, säger Evald Ottosson, branschorganisationens talesperson tillika vd på Protech, som levererar helhetslösningar inom additiv tillverkning.

—Vi har inte alls den kunskap som behövs i fråga om additiv tillverkning i Sverige. Visst tycker många att det är coolt och hälftigt med 3D-skrivare och –utskrifter men det är få som har förstår hur det kan användas i den dagliga produktionen.

Evald Ottosson och SVEAT har som mission att se till att såväl akademin som industrin förstår vikten av att utbilda fler personer inom additiv tillverkning.

—Företagsledningar måste också förstå affärsmöjligheterna, att 3D-teknik är allvarliga saker, inte bara en leksak för glada ingenjörer.

Evald Ottosson, som springer mellan möten på en utbildningsmässa i Malmö när Metal Supply får tag på honom, har via Protechs leverantörer hört hur länder som Estland, Polen och Saudiarabien storsatsar på utbildning om additiv teknik.

Riskerar Sverige att halka efter?

—Det har hänt väldigt mycket bara sedan additiv teknik uppmärksammades på Elmia-mässan förra året. Det seminariet väckte många nya tankar och det är precis det som vi är ute efter denna gången också. Det gäller att börja sprida kunskap. Än är det inte för sent för Sverige.

SVEAT kommer att ha en monter under Elmia-mässan. Men den kommer att vara obemannad, vilket är ett medvetet drag.

—Som besökare kommer du att få se en utställning om vilka möjligheter som finns med tekniken, att ostört kunna se hur det fungerar och inte punktmarkeras av någon ivrig säljare.
Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Tipsa en kollega

0.079