CTT tappar mark
Färre leveranser till Boeing gör att CTT Systems minskar omsättningen och halverar rörelseresultatet.
Rörelseresultatet halverades till 6,1 miljoner kronor samtidigt som rörelsemarginalen minskade från 24 procent till 14 procent.
"Årets tredje kvartal blev helt i linje med prognosen. Omsättningsminskningen relativt föregående kvartal är som förväntat och beror på färre leveranser av Zonal Drying till Boeing 787 och en betydligt lägre eftermarknadsförsäljning (filter/fuktdynor). Den stora skillnaden jämfört med tredje kvartalet föregående år är försäljningen av initiala reservdelar som var väsentligt högre 2014, skriver vd Torbjörn Johansson, i en rapportkommentar.
Men det finns ljuspunkter.
"Kvartalets glädjeämne är orderingången av VIP system med order på Cair-systemet till sammanlagt fyra VIP flygplan", skriver Torbjörn Johansson.
Koncernens räknar med en nettoomsättning på mellan 45 och 50 miljoner kronor under det fjärde kvartalet 2015.