Ny ägare till Europeisk stålproducent
Merparten av Ovako får ny ägare, det berör främst de producerande enheterna i Sverige och Finland.
I affären ingår inte Ovako koncernens verksamhet inom Wire divisionen, som producerar och marknadsför långa specialstålprodukter i form av valstråd och spännlina.
Berör Sverige och Finland
Verksamheten i de förvärvade bolagen fortsätter under namnet Ovako och kommer att omfatta 12 producerande enheter främst i Sverige och Finland och 6 säljkontor i Europa och Nordamerika.
I Sverige berörs verksamheterna på orterna Hofors, Hällefors, Smedjebacken, Boxholm, Forsbacka, Hallstahammar och Mora.
Medan det i Finland är enheterna i Imatra och Turenki, även Twente i Holland, Redon i Frankrike och Molinella i Italien berörs.
Säljkontoren som ingår i affären finns i Tyskland, England, Frankrike, Polen, Ryssland och USA.
Hemlig köpesumma
Omsättningen under 2010 för det nya Ovako beräknas till cirka 850 miljoner euro och antalet anställda uppgår till 3 000 personer. Produktionskapaciteten uppgår till 1,2 miljoner ton stål.
Affären kräver ännu konkurrensmyndigheternas godkännande och köpesumman för affären ges inte till offentligheten.
Nya Ovako
Jarmo Toneri som idag är koncernchef för Ovako fortsätter även som koncernchef för det nya Ovako.
- Det nya Ovako är strukturellt ett bra bolag med god lönsamhet över konjunkturerna, konstaterar Ovakos koncernchef Jarmo Tonteri i ett pressmeddelande.
Han fortsätter: ”Genom den nya ägaren får vi nu också den finansiella styrka, som vi saknat under de senaste finansiellt turbulenta åren.
Triton
Den nya ägaren Triton är ett ledande private equity bolag med fokus på investeringar i Norden och tysktalande Europa och har kontor i Stockholm, Frankfurt och London.
Triton har mer än 4 miljarder euro i förvaltat kapital från nordiska och internationella investerare.
Läs även Ovako till salu?