Miljonorder på vindturbiner
Scottish Power Renewables väljer Alstom Wind när vindkraftsparken Whitelee i Skottland ska byggas ut.
Enligt kontraktsvillkoren ska Alstom installera 69 stycken vindturbiner av typen ECO 100 med en effekt på 3 MW vardera, samt sex stycken vindturbiner av typen ECO 74 med en effekt på 1,67 MW vardera.
Idrifttagning är planerad till maj 2012.
Avtalet omfattar leverans, transport, installation, driftsättning samt drift och underhåll.
"Den här ordern utgör en betydande teknologisk milstolpe och stärker våra relationer med SPR och naturligtvis även med Iberdrola Renovables, för vilka vi tidigare har installerat sex vindparksprojekt om totalt 185 MW i övriga Europa”, säger Alfonso Faubel, vice verkställande direktör för Alstom Wind i ett pressmeddelande.
Storskaligt projekt
Utbyggnaden av vindkraftsparken Whitelee är ett av de största projekten för landbaserad vindkraft i Europa och utgör det första storskaliga projektet för Alstoms kraftfulla vindturbin ECO 100, vilket innebär en betydande milstolpe för företaget.
Ordern understryker också Alstoms fortsatta engagemang inom den växande marknaden för förnybar energi.
Flytande offshore vindkraftverk
Dessutom har Alstom och Iberdrola Renovables nått en överenskommelse om att installera 100 MW i Spanien (bestående av 60 vindturbiner av typen ECO 80 med en effekt på 1,67 MW vardera) år 2011, samt ytterligare 49 MW (bestående av 29 ECO 80-maskiner med en effekt på 1.67 MW) år 2012.
Samarbetet mellan Alstom och Iberdrola Renovables fortsätter att stärkas då företagen arbetar tillsammans i flera landbaserade projekt runt om i världen samt i den gemensamma satsningen på att utveckla teknologin för flytande offshore vindkraftverk.