23948sdkhjf

Fullträff för nygammal spelare i verktygsbranschen

För ett år sedan blev Stenbergs verktygsavdelning Fortiva AB och nu när företaget firar ett år har man visat att det verkligen inte var ett aprilskämt.
- Under året som gått har vi sett att Fortiva är en riktig fullträff! Vår satsning att arbeta på ett otraditionellt sätt i segment istället för i geografiskt indelade distrikt visade sig vara helt rätt, säger Fortivas VD Hans Ekholm.

All time high
Företaget har vågat göra saker annorlunda och på sitt sätt, helt i linje med Fortivas värdeord: mod, passion, innovation och enkelhet.

- Vi hade inte bara starkt tillväxt, vi gjorde all time high och tog marknadsandelar, vilket vi tror är en kombination av lite tur och lyckade strategiska vägval, säger Ekholm.

Vågad marknadsföring
I sin marknadsföring har Fortiva tagit nya vågade grepp.

Sandra Ekman som är marknadsansvarig berättar om all positiv respons Fortiva fått på sin omtalade kalender där fortivisterna visade upp sina intressen i roliga och talande bilder. Alla kan sälja verktyg men det är ju människorna bakom logotypen som faktiskt är företaget och vi vill gärna visa upp våra stjärnor!

- På Fortivas Spotify hittar man fyndiga låtlistor som innehåller personalens egna favoriter eller vad sägs om Peters Pop, Kalles Kultlåtar, John B Good och den givna hårdrockslistan Kennametal ! Även i vår populära kundtidning Kennakonnässören visar vi vilka vi är och vad vi går för fortsätter Sandra.

Gigantisk platsannons
På Tekniska Mässan i höstas gick jakten på nya fortivister in i montern.

En gigantisk platsannons på en av väggarna talade om att modiga, innovativa och passionerade personer söktes.

Detta har resulterat i att ytterligare fem har anställts i företaget som fortsätter expandera.

Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Tipsa en kollega

0.11