LKAB evakuerade 250
En skada på högspänningssystemet gjorde att all verksamhet i Kirunagruvan stannade tidigt på söndagsmorgonen.
Utan el fungerade inte ventilationen och därför togs beslut om att alla, utom de som behövdes för att avhjälpa felet, skulle lämna gruvan, skriver LKAB på sin hemsida.
När elfelet inträffade var förmiddagsskiftet ute på jobb, cirka 300 personer fanns nere i gruvan, utav dom blev omkring 50 kvar i gruvan för att avhjälpa felet.
Allting stod stilla
Allt produktionsarbete i gruvan lades ner. Nedfarten till gruvan stängdes av och ingen annan utom de som hade kallas ut på jobb för att få igång strömförsörjningen fick lov att gå ner i gruvan.
Även produktionen ovan jord i förädlingsverken stod också stilla.
Igång kl. 13
Huvudfläktarna i gruvan startades upp vid 13-tiden och kraftförsörjningen till primärfläktar och övrig verksamhet beräknas successivt att startas upp under eftermiddag, kvällen och natten.
Och senare på eftermiddagen kunde arbetarna åka ner till gruvan för att arbeta.
Först ute var drift- och elpersonal och sedan startades verksamheterna både under och ovan jord upp successivt för att undvika överbelastningar i elsystemet.