23948sdkhjf

Elektro-Kapsel nyanställer och expanderar

Järboföretaget har en ljus tid till mötes med nyanställningar och mål om ökad omsättning
Elektro-Kapsel berörs inte av det oroliga ekonomiska klimatet utan fokuserar på att driva företaget framåt.

Nyanställning och ökad omsättning
När andra företag drar ner på personal och takt nyanställer det familjeägda företaget fem nya personer och hoppas kunna öka omsättningen med 50 procent under 2012. De har god anledning att se positivt på framtiden, med 40 års branscherfarenhet har de nyligen flyttat in i nya lokaler som tillåter dem att öka produktionstakten och arbetsbelastningen, skriver Gefle Dagblad.

Bra kundkontakt
Att de vågar satsa nu när andra drar i handbromsen är tack vare att de har en stabil grund att stå på och en nära kundkontakt.

Företaget firar 40 år i branschen och håller en utställning om åren som gått i deras nya lokaler i Järbo,enligt tidningen.



Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Tipsa en kollega

0.094