Promech satsar på hemmaplan
Framgångar internationellt gör att Promech satsar hemmavid
-Frankrike är en av två mycket viktiga marknader i Europa förutom Tyskland som vi redan är inne på, säger en nöjd Vd Jürgen Persson i ett pressmeddelande.
Stabilisering av marknaden
Efter att den internationella marknaden stabiliserat sig och kunderna börjat beställa igen kommer Promech även att fokusera på den inhemska marknaden på specialanpassad forskningsutrustning.
Promech kommer att hyra en kontorsplats på Medicon Valley i Lund (AstraZenecas gamla lokaler) som kommer att vara bemannad minst två dagar i veckan till att börja med.
-Att få vara en del av den fantastiska satsningen på forskning och tillväxt i Lund är ett privilegium och ett rent nöje. Jag tvivlar inte en sekund på att behovet är stort på custom made research equipment även här hemma, säger avslutningsvis Jürgen Persson CEO, Promech Lab Holding AB.